Gry biznesowe – strona prywatna konsultanta

Profesjonalne symulacje i ćwiczenia integracyjne

Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Wpisy / 17 lutego 2017 /

Ostatni okres czasu to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynku pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku miało wartość około ośmiu procent, a spadki widoczne były aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem dobrych pracowników.

Na pewno tego typu sytuacja jest mocno widoczna w technologicznych branżach, tam już od paru lat pracujący tam ludzie są przyzwyczajeni do tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz bardzo podoba sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, ale także dla gospodarki, którą pomoże napędzić wzrost pensji. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich między innymi karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest systematyczny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku ogólna ilość osób nie mających zatrudnienia osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Najważniejszą przyczyną tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii wielu ludzi, rozwój technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła często się słyszy od XIX wieku, a cały czas mimo pojawienia się wielu maszyn i urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne powodują wymieranie pewnych zawodów i powstawanie zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą w swój rozwój i nie bać się zmian.