Gry biznesowe – strona prywatna konsultanta

Profesjonalne symulacje i ćwiczenia integracyjne

Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Wpisy / 17 lutego 2017 /

Ostatni okres czasu to coraz lepsza sytuacja na rynku pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wynosiło około ośmiu procent, a jakieś spadki widoczne były w prawie wszystkich województwach. Taka sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Z pewnością tego typu sytuacja występuje w branżach technologicznych, tam już od paru lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak bardzo podoba sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno z pracą było bardzo różnie.

Tego typu sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla całości gospodarki, jaką pomoże napędzić odpowiedni wzrost pensji. Poza tym coraz większe znaczenie mają pozapłacowe dodatki, którymi motywuje się pracowników. Zaliczyć do nich między innymi można karty sportowe, opiekę medyczną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany regularny wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku ilość osób pozostających bez pracy może osiągnąć poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo tez wielu osób, postęp technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu często się słyszy od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo pojawienia się wielkiej liczby najróżniejszych maszyn ludzie nadal są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane technologie mogą spowodować znikanie niektórych profesji i powstawanie innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą we własny rozwój i nie bać się zmian.