Gry biznesowe – strona prywatna konsultanta

Profesjonalne symulacje i ćwiczenia integracyjne

Jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

Wpisy / 26 marca 2017 /
<!–more–>Ostatnio firmy zaczynają mieć zwiększające się problemy z zatrudnieniem dobrych ludzi do pracy, aktualnie ma taki problem blisko 45 procent wszystkich firm. Jak można dostrzec, taka tendencja ma miejsce w wielu gospodarkach, zaś nasz kraj jest znacznie powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Wynika to z paru różnych przyczyn i z pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni pracownicy.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć firmy działające w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale też inżynierów i specjalistów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, jakie stawiają wśród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie znalezienie dobrego specjalisty do działu IT bez przerwy nie jest łatwe, to w praktyce wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak niezwykle szeroka i obejmuje wiele zawodów. Tak więc są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, hydraulicy i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną dość mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, głównie autobusów i samochodów ciężarowych, a następnie inżynierowie i operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przypadają branży gastronomicznej i usługowej – najróżniejsze restauracje oraz hotele również nie mają prosto jeśli mają w planach znaleźć profesjonalne osoby na różne stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje coraz częściej zauważyć można w sporej ilości branż coraz większą walkę o dobrych pracowników. Firmy które chcą zdobyć nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności są podwyżki pensji.