Gry biznesowe – strona prywatna konsultanta

Profesjonalne symulacje i ćwiczenia integracyjne

Jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

Wpisy / 12 stycznia 2017 /
<!–more–>Przez ostatnie lata przedsiębiorstwa mają coraz więcej problemów z wyszukaniem wykwalifikowanych ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy taki problem ma około 45 procent wszystkich firm. Jak się okazuje, tego typu sytuacja występuje dużej ilości gospodarek, zaś nasz kraj znajduje się znacznie powyżej średnich wyników w ogólnym zestawieniu. Jest to rezultatem kilku powodów i z całą pewnością z takiej sytuacji cieszą się sami pracownicy.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale też specjalistów oraz inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, stawiającym wśród mocno poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie zatrudnienie porządnej osoby do działu IT nadal rodzi spore problemy, to jednak wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest niezwykle duża i obejmuje sporo zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym zainteresowaniem cieszą się również stolarze, hydraulicy oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną bardzo poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadły w udziale usługowej i gastronomicznej branży – różnego rodzaju hotele oraz restauracje także nie mają łatwo jeżeli mają w planach znaleźć porządne osoby na różne stanowiska.
Mając na uwadze sytuację niejednokrotnie zobaczyć można w licznych branżach rosnącą rywalizację o pracownika. Firmy chcąc pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są podwyżki wynagrodzeń.