Gry biznesowe – strona prywatna konsultanta

Profesjonalne symulacje i ćwiczenia integracyjne

Kiedy przychodzi czas na to, żeby się przekwalifikować.

Wpisy / 16 sierpnia 2017 /
W pracy większość osób spędza większość swojego życia, niejednokrotnie jest to nawet do kilkunastu w ciągu doby. Z tego też powodu to, jak się tam czujemy w dużym stopniu się odbija na innych rzeczach, wypoczynku czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Zbyt duży stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie również na zdrowie danej osoby.
W momencie gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to być może najwyższa pora pomyśleć o jakiś zmianach, czasem trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy jednak co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki zatrudnienia, wykonywane obowiązki czy wynagrodzenie.
Jeśli natomiast dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie daje rady cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, zaczyna brakować motywacji do dalszego rozwoju i planowania swojej kariery zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek bardzo często wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja wróciła do normy. Drugi przypadek przeważnie się wiąże ze zmianą zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że zacząć trzeba będzie wszystko od początku, a umiejętności, które się ma przestają być potrzebne. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bardzo się przydają w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę części pracowników będzie zapewne budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowej zmiany dotychczasowego zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, wiele będzie bowiem zależało od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet potrzebne parę lat do uzyskania biegłości, lecz w dużej części przypadków może wystarczyć kilka miesięcy.
Istotnym aspektem jest też to, kto może pomóc podczas ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy samemu się tym zająć, czy jednak zwrócić się po fachową pomoc. Zastanowić się można nad spotkaniem z doradcą zawodowym, niejednokrotnie również w urzędach pracy można otrzymać możliwość skorzystania z pomocy.