Gry biznesowe – strona prywatna konsultanta

Profesjonalne symulacje i ćwiczenia integracyjne

O czym powinno się pamiętać przy szukaniu swojej pierwszej pracy.

Wpisy / 9 listopada 2016 /


O tym, jak będzie się rozwijała czyjaś zawodowa kariera w dużym stopiu uzależnione będzie od tego, do jakiego pracodawcy się trafi na samym początku. Z tego też powodu przez ostatecznym wyborem należy się dobrze zastanowić, czy na pewno właśnie tam będzie miejsce, które zagwarantuje odpowiednią przyszłość. W praktyce nie w każdych okolicznościach wybór będzie możliwy, ale niekiedy będzie lepiej poszukać nieco dłużej niż później narzekać na złą decyzję.

W pierwszej kolejności trzeba zapoznać się z wybraną firmą, ocenić jej pozycję rynkową i to, co do tej pory udało się jej osiągnąć. Należy zorientować się również, jak sprawdza się jako pracodawca i jakie są w niej warunki pracy. Tu doskonałym źródłem informacji tego typu w pierwszej kolejności będą przeszli i obecni pracownicy, którzy będą mogli mnóstwo interesującego powiedzieć o miejscu, w jakim pracują.

Oczywiście podstawowym aspektem w czasie wyboru swojej pierwszej firmy jest wynagrodzenie, i chyba długo nic się w tym zakresie nie zmieni. Wiadomo, że zaczynając pracę zarobkową na samym początku pułap pensji może być niski, ale najlepiej się związać z firmą, jaka może dać odpowiednie możliwości.

Lecz w ostatnim czasie coraz więcej osób przy podjęciu ostatecznej decyzji bierze również pod uwagę pozapłacowe czynniki. I w wielu przypadkach to takie dodatki właśnie są istotnym argumentem w kuszeniu dobrych chętnych. Dlatego też w czasie negocjacji należy dowiedzieć się, co dana firma może zaproponować, a przede wszystkim porządnie się zastanowić, które mogą być dla nas ważne.

O ile zaczynając swoją karierę zawodową pierwsze kilka lat to czas nauki, to potem wielu pracowników staje w miejscu z zawodowym rozwojem. Tak więc warto przy składaniu dokumentów zorientować się, jakie i w tym obszarze mogą być możliwości, czy przyszły pracodawca zapewnia kursy i szkolenia dopasowane do preferencji i potrzeb danej osoby.

Na koniec wspomnieć też warto o atmosferze oraz klimacie które będą panować w miejscu pracy. W końcu można w niej spędzić prawie jedną trzecią życia, tak więc dobrze by było, aby ten czas nie był kolejnym przykrym, niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o ten aspekt powinno się dowiedzieć, jeśli będzie się poszukiwało swojej pierwszej pracy.