Gry biznesowe – strona prywatna konsultanta

Profesjonalne symulacje i ćwiczenia integracyjne

Wesprzyj swój rozwój zawodowy – zestaw porad ekspertów

Wpisy / 28 marca 2018 /

Przekonaliśmy wiodącego coacha z prestiżowego portalu pracy i kariery szukampracy.pl do napisania felietonu dot. poprawy swojego wizerunku w oczach pracodawców. Oto sugestie naszego gościa.

Każdy z nas wie, jak orientacyjnie przedstawia się list motywacyjny oraz jak go napisać. W sieci możemy znaleźć mnóstwo już opracowanych szablonów takich listów, a także wskazówek i podpowiedzi na temat tego, w jaki sposób właściwie je sformułować, jakie dane tam umieścić, jak zadbać o oprawę techniczną i tak dalej. Jednak czy rozmyślałeś choć raz głębiej nad tym, czym w rzeczywistości jest list motywacyjny, jak się prezentuje i po co się go pisze?

List motywacyjny to w skrócie rozwinięcie biografii zawodowej, a więc CV. Przyczyną przekazania pracodawcy listu motywacyjnego ma być przybliżenie własnej osoby, czyli swych kompetencji, kwalifikacji i doświadczenia. Oczywiście w liście motywacyjnym nie wspominamy o wszystkich swoich awantażach. Przedstawiamy wyłącznie te kwalifikacje, które bądą przydatne na stanowisku, o które zabiegamy. A zatem w liście motywacyjnym uwzględniamy tylko najistotniejsze elementy, gdyż to właśnie one mogą zyskać uwagę potencjalnego pracodawcy w procesie rekrutacji.

W rzeczonym liście trzeba uzasadnić, dlaczego jesteś zainteresowany określonym stanowiskiem i unaocznić, iż to konretnie Ty najbardziej zasługujesz na jego objęcie. W dokumencie trzeba uzasadnić, z jakiego powodu walczysz o tę właśnie funkcję w tej właśnie spółce. List taki ma również dokumentować, że wiesz, czym trudni się firma, w jakiej zamierzasz się zatrudnić. Pisząc list motywacyjny, rozsądnie jest również wskazać na swoje doświadczenie (jeżeli takowym możemy się poszczycić), czyli byłe miejsca pracy, odbyte praktyki, szkolenia, rozwijane umiejętności i tak dalej.

Skoro już wiesz, co to jest list motywacyjny oraz jakiego rodzaju przyświeca mu cel, wypada zastanowić się nad tym, jak wygląda list motywacyjny. Dokument ten powinien być napisany na komputerze – tym sposobem będzie klarowny i przystępny. Ważne, aby nie przekraczał strony A4. Powinien zawierać następującą strukturę: wstęp, część właściwa i podsumowanie. Tworząc list motywacyjny, należy pamiętać o odpowiedniej formie, sformułowaniach kurtuazyjnych i właściwej edycji listu (justowanie, pozbycie się bękartów, znormalizowanie czcionek itd.).

Warto odnotować, że list motywacyjny jest kierowany do konkretnego przedsiębiorcy. Tak więc starając się o posadę, w żadnym razie nie powielamy „modelowego” pisma, tylko każdorazowo formułujemy oryginalny list dla pracodawcy, dopasowany do stanowiska, o które wnioskujemy.

Znajdź oferty https://szukampracy.pl/praca/lodzkie/lodz